Wrzosy i wrzośce – co je łączy a co dzieli?

0
56
Rate this post

Wrzesień to czas kiedy w sklepach z roślinami pojawiają się wrzosy i ich niedalecy krewniacy wrzośce. Obie te rośliny wspaniale prezentują się zarówno na przydomowych wrzosowiskach jak i na balkonach czy tarasach. Coraz częściej wrzosy i wrzośce pojawiają się również jako rośliny doniczkowe w naszych domach. Zobacz, co je łączy a co wyróżnia.

Czym różnią się wrzosy od wrzośców?
Na pierwszy rzut oka niewprawny ogrodnik może pomylić te dwa gatunki roślin. Niemniej jednak wystarczy się dokładniej przyjrzeć i już będzie jasne czy mamy przed sobą wrzosy czy wrzośce. Pierwszym z elementów, na który należy zwrócić uwagę są liście. Wrzosy mają łuskowate, niewielkie listki rosnące pod kątem bezpośrednio na łodydze. Natomiast liście wrzośców są igiełkowate i rosną prostopadle do pędu. Kolejną różnicą jest wygląd kwiatów. W przypadku wrzosów są one kielichowate, zaś u wrzośców – dzbanuszkowate. W przypadku roślin rosnących w ogrodzie te dwa gatunki można od siebie rozróżnić również okresem kwitnienia – wrzosy kwitną od lipca do października, zaś wrzośce od końca lutego do kwietnia. Niestety w sklepach rośliny te pochodzą z wyspecjalizowanych upraw, dzięki czemu można kupić kwitnące egzemplarze przez większą część roku.

W czym podobne są do siebie wrzośce i wrzosy?
Zarówno wrzosy jak i wrzośce to krzewy lub krzewinki zimozielone. Ich wielkość
wrzosy

oraz kolor kwiatów uzależnione są od odmiany. W sklepie dostępne są oba te gatunki w kolorze fioletowym, różowym a nawet białym. Rośliny te łączy również sposób uprawy – nie są wymagające, nie lubią zbytniego nawożenia ani podlewania. Doskonale czują się zarówno w ogrodach jak i w pojemnikach na tarasach. Można też trzymać je w domu w doniczce, aczkolwiek w cieple szybciej przekwitają.
Zarówno wrzosy jak i wrzośce to bardzo efektowne kwiaty jesienne. Warto jednak pamiętać, że tworząc ogrodowe wrzosowisko można tak dobrać gatunki, że delikatne kwiatki tych roślin będą cieszyły oczy od lutego do listopada.